Terazalbonigdy.co.pl

Medyczny portal informacyjny, porady biznesowe

baner candyweb

Aniołowie Biznesu – szansa czy ryzyko dla innowacyjnych start-upów?

Założyłeś innowacyjny start-up i chcesz pozyskać dla niego finansowanie? Dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy Anioła Biznesu. Z artykułu dowiesz się kto to tak, co wnosi do Twojego biznesu, jakie są zalety i wady współpracy z nim, czym różni się od funduszy Venture Capital, a także poznasz jego diabelskie oblicze.

Aniołowie Biznesu (nazywani Business Angels w Europie, Angel Investors w Stanach Zjednoczonych Ameryki) to inwestorzy udzielający finansowego wsparcia i doradztwa przedsiębiorcom, zwłaszcza we wczesnych fazach rozwoju ich firmy. Business Angels posiadają duże doświadczenie w działalności gospodarczej oraz własne środki, które chcą zainwestować w innowacyjne start-upy. W zamian za to obejmują część udziałów lub akcji firmy.

Co wnosi Anioł Biznesu?

Anioły biznesu to osoby posiadające doświadczenie w szeroko pojętym biznesie, dlatego mogą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem innym firmom, które stawiają swoje pierwsze kroki w danej branży. Są dla start-upów swoistym mentorem, który nimi pokieruje i poświęci swój czas na rozwój ich firmy.

Zalety współpracy z Aniołami Biznesu

Współpraca z Aniołem Biznesu jest mniej zinstytucjonalizowana niż w przypadku skorzystania z innych form finansowania. Do jej podjęcia przeprowadza się mniejszą ilość analiz i często Aniołowie Biznesu polegają przede wszystkim na swojej intuicji i doświadczeniu, podejmując decyzję czy zainwestować w dany start-up. Inne zalety skorzystania z tej formy finansowania to know-how i wspomniane wcześniej doświadczenie w biznesie. Dzięki tej pomocy można uniknąć kredytów, które są obciążone dużym ryzykiem. Inwestorzy wnoszą również sieć kontaktów, które z pewnością okażą się pomocne. Są to kontakty na przykład do takich osób jak prawnik, doradztwo finansowe, dostawcy czy strateg marketingowy.

Wady współpracy z Aniołami Biznesu

Do wad współpracy z Business Angels należy przede wszystkim to, że wprawdzie służą oni swoim kapitałem, ale mają też znaczący udział w zyskach. Oprócz tego często oznacza to zrzeczenie się pełnej niezależności, ponieważ poprzez posiadanie dużego udziału w firmie mogą oni wpływać na decyzje w niej podejmowane. Współpraca z nimi bliższa niż w przypadku np. skorzystania z kredytu w banku, co pomimo zalet ma też swoje wady. Poza tym korzystając lub szukając pomocy u tego typu inwestora zdradza się mu swój pomysł na innowacyjny biznes, przez co ryzykujemy, że zostanie on skradziony i przez niego wykorzystany. Inną wadą współpracy z Aniołem Biznesu jest to, że nie gwarantuje ona odniesienia sukcesu.

Jak skorzystać z pomocy Anioła Biznesu?

Wbrew powszechnej opinii nie jest aż tak trudno nawiązać współpracę z Aniołem Biznesu, a nawet funkcjonują sieci ich skupiające. Jedną z najbardziej popularnych w Europie jest    European Business Angels Network (EBAN). W Polsce są to sieci Cobin Angels, Lewiatan Business Angels, Grupa Trinity oraz PolBAN Business Angels Club. Zwykle można do nich dotrzeć poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej. Ważne jest, żeby zaprezentować im swój pomysł w sposób zachęcający i interesujący, a także przedstawić wizję projektu oraz jego rozwoju, a także realność realizacji planowanych działań.

Aniołowie Biznesu a fundusze Venture Capital

Aniołowie Biznesu są często utożsamiani z funduszami Venture Capital, ale pojęcia te się różnią. Zacznijmy jednak od tego, co je łączy:

  • zarówno Business Angels jak i fundusze Venture Capital pomagają przedsiębiorstwom dopiero zaczynającym swoją działalność i charakteryzującym się wysokim poziomem innowacyjności;
  • podobny czas trwania współpracy ze start-upami – zwykle od 3 do 7 lat;
  • sposób zarządzania przedsiębiorstwem, w którym są inwestorami – posiadanie udziałów w tych firmach.

Między Aniołami Biznesu a funduszami Venture Capital jest także sporo różnic. Należą do nich:

  • Business Angels działają raczej prywatnie, nie ujawniają swoich nazwisk szerszemu gronu odbiorców ani nie chwalą się firmami, którym pomogły w przeciwieństwie do funduszy Venture Capital, które ujawniają takie informacje;
  • Aniołowie biznesu finansują start-upy “z własnej kieszeni”, podczas gdy fundusze Venture Capital robią to z funduszu, który został utworzony przez inwestora;
  • kolejna różnica polega na tym, że aniołowie pomagają mniejszym start-upom (minimalny wkład około stu tysięcy złotych), a fundusze większym (inwestują około miliona złotych).

Business Angels czy Business Devils?

Anioł Biznesu, który pomaga innowacyjnej firmie rozwinąć skrzydła może się okazać być “aniołem” tylko pozornie. Z pojęciem tym związane jest także pojęcie Business Devil, czyli Diabła Biznesu, którym może się stać Anioł Biznesu. Dzieje się tak w przypadku, kiedy po czasie nie chce on oddać swoich udziałów młodemu inwestorowi albo ich odsprzedać i oczekuję więcej kontroli w firmie oraz nie chce jej opuścić. Business Devil może też żądać za szybkiej wypłaty dywidendy lub – za pomocą firmy, w którą inwestuje – realizować własne cele.

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts