Łódź: Czy bonding zębów może rozwiązać Twój problem ze szparą między zębami?
Masz szparę między zębami, która psuje Twój image? Czujesz się niekomfortowo, kiedy się uśmiechasz? Nie martw się, istnieje wiele opcji leczenia, które mogą Ci pomóc. Jednym z popularnych rozwiązań, jest tzw. bonding zębów. Usługę oferuje coraz więcej klinik dentystycznych, między innymi w Łodzi. Czy pomaga on również na inne nieestetyczne problemy z zębami? I czy jest bezbolesny?
Jak wygląda przebieg bondingu na zęby?
W porównaniu z innymi metodami estetycznymi na zęby bonding jest stosunkową prostą procedurą. Składa się ona z kilku kroków, w tym wstępnej konsultacji. Na wizycie lekarz może określić, jakiej korekty wymagają Twoje zęby. Jeżeli postawiona diagnoza nie wyklucza Cię z zabiegu, lekarz przystąpi do wytrawiania powierzchni zębów specjalnym roztworem kwasu. W ten sposób zwiększa się przyczepność żywicy, którą nakłada się po rozprowadzeniu żelu. Żywicę kształtuje się na zębach, a następnie utwardza światłem UV. Końcowym etapem jest polerowanie zębów do ich naturalnego połysku.
Czy bonding zębów jest bezpieczny? Czy obarczony jednak ryzykiem?
Wiele osób zastanawia się, czy bonding jest bezpieczną metodą na poprawę estetyki uzębienia. Jednak w tym przypadku nie ma się czego bać. Bonding to zabieg, który traktuje się często, jako alternatywę dla licówek i koron. Jest przy tym bezbolesny i nie wymaga użycia znieczulenia, choć w niektórych przypadkach może to być znieczulenie miejscowe. Szczególnie kiedy pacjent zmaga się z nadwrażliwością zębów.
Jeżeli bonding zębów jest wykonywany przez doświadczonego stomatologa (np. w Łodzi), stanowi dobrą alternatywę dla koron, czy licówek. Zabieg nie wiąże się z ryzykiem, jeżeli oczywiście lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, aby go wykonać.
Na jakie nieestetyczne problemy z uzębieniem może pomóc bonding zębów?
Bonding może pomóc w rozwiązaniu wielu nieestetycznych problemów. Metoda ta jest przede wszystkim skuteczna w przypadku szpar międzyzębowych. Zabieg ten może być stosowany również w przypadku:
- luk między jedynkami;
- plam i przebarwień;
- zębów uszczerbionych;
- nierównego kształtu i rozmiaru zębów;
- zębów krzywych.
Jak długo utrzymuje się efekt po łączeniu kompozytowym?
Czas, przez jaki utrzymuje się bonding, zależy od kilku czynników, w tym styl życia. Jednak średnio czas ten wynosi od 4 do 5 lat. Jeśli będziesz stosować odpowiednie metody pielęgnacji, zachowasz piękny uśmiech na dłużej. Pamiętaj, aby dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odbywać kontrole dentystyczne. Po zabiegu lekarz zaleci Ci stosowanie 48-godzinnej „białej diety”, w której skład wchodzą produkty bezpieczne dla żywicy kompozytowej. Mogą to być: biały ser, jogurt naturalny, owoce morza, czy białe pieczywo. Przez ten czas warto spożywać wyłącznie gotowane potrawy, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień.
Bonding co prawda nie jest tak mocny, jak korony, czy licówki, jednak przy odpowiedniej profilaktyce, możesz przedłużyć jego trwałość. Jeżeli jednak zależy Ci na trwalszej metodzie, rozważ bardziej inwazyjną metodę na poprawę uśmiechu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z dentystą i zastosować się do jego zaleceń.