Wstydliwy problem. Czyli trądzik na plecach – jak się go pozbyć?
Pryszcze, krosty i inne niedoskonałości na plecach tylko potęgują dyskomfort i źle wpływają na pewność siebie. Trądzik na plecach, zaraz po trądziku na twarzy, to jedna z najwstydliwszych dolegliwości, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiele osób z tego powodu nie nosi ubrań z odkrytymi plecami, nie chodzi na basen i nie rozbiera się na plaży. Dlaczego tak się dzieje, że krosty pojawiają się akurat na plecach? I czy są jakieś sposoby na radzenie sobie z tym dokuczliwym problemem?
Trądzik na plecach. Dlaczego powstaje?
Krosty na plecach najczęściej występują w ich górnej części, tj. na ramionach i barkach. Tam, gdzie gruczołów łojowych jest dużo. Zmiany na skórze w tej części ciała nie tylko obniżają pewność siebie, ale też powodują ból. Pryszcze mogą zaogniać się w kontakcie z materiałem, przez co noszenie ulubionych bluzek staje się katorgą. Dlaczego krosty pojawiają się na plecach?
Trądzik na plecach ma dokładnie takie same przyczyny pojawiania się jak trądzik w innych częściach ciała, np. na twarzy. Najczęściej występuje tzw. trądzik pospolity, czyli taki, którego prowokatorem są hormony oraz gruczoły łojowe – a właściwie ich nieprzeciętnie duża aktywność. Pojawienie się zmian skórnych na plecach może oznaczać, że gruczoły łojowe skóry zatykają się w wyniku nadprodukcji sebum. W ten sposób zaczynają się w nich namnażać bakterie i tak powstają pryszcze.
Innymi przyczynami pojawienia się krostek powodujących uczucie dyskomfortu na plecach, są:
- nieodpowiednia higiena;
- źle dobrane kosmetyki;
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry;
- kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów;
- stres.
Czy można w jakiś sposób pozbyć się trądziku na plecach?
Pryszcze na plecach warto skonsultować z dermatologiem. W przypadku kobiet może przydać się również pomoc ginekologa – w przypadku wykwitów o podłożu hormonalnym, może być konieczne zastosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli problem jest na co dzień odczuwalny i dokuczliwy, lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu leków doustnych lub preparatów do podawania bezpośrednio na skórę. W leczeniu niedoskonałości na plecach stosuje się również maści do aplikacji miejscowej bądź punktowej. A czy istnieją jakieś domowe metody na wyleczenie się z trądziku na plecach?
Jeżeli problem nie leży w gospodarce hormonalnej, a złej pielęgnacji, można pokusić się o zmianę przyzwyczajeń. Skóra na plecach powinna oddychać, dlatego też warto regularnie ją oczyszczać. Nie można również zapominać o odpowiednim nawilżeniu – sucha skóra łatwiej ulega podrażnieniom. Warto zrezygnować z obcisłych ubrań i sztucznych tkanin, a także zadbać o odpowiednią suplementację i działać od wewnątrz.